Пт. Бер 29th, 2024

Спецкор

Головні новини України

За стадіон Авангард у Рівному переплатять 160 мільйонів

За стадіон Авангард у Рівному переплатять 160 мільйонів

За стадіон Авангард у Рівному переплатять 160 мільйонів

Станом на 2019 рік вартість реконструкції стадіону Авангард становить майже 300 мільйонів гривень – більше, порівняно із попередньою сумою (близько 110 мільйонів). Спецкор дізнавався причини затримки реконструкції та збільшення вартості проекту.

Проект реконструкції, який ще у 2017 році коштував близько 110 мільйонів гривень, передбачав завершення основних будівельних робіт ще цьогоріч. Відповідно, спортивні змагання, в т.ч. матчі футбольного клубу “Верес”, уже зараз могли б (і мали б) проводитись на Авангарді. Проте на сьогодні вартість робіт, які почалися лише навесні, зросла уже до 270 мільйонів, а відкрити оновлений стадіон зможуть не раніше, ніж за півтора роки.

Як стверджують експерти та зацікавлені у якнайшвидшому відновлені спорткомплексу особи, дії міської влади, окремих бізнесменів, нинішнього та екс-керівництва рівненського футбольного клубу призвели до необхідності великої переплати. А сплачувати доведеться саме рівнянам, адже будівельні роботи проводяться за кошти міського бюджету.

Бачите проектну документацію? А вона є!

Конкурс на розробку проекту реконструкції, проведений у 2015 році, виграло ПП “Артпростір” зі Львова. Виграло в умовах практично відсутньої конкуренції, оскільки інша фірма-учасник конкурсу (Укрпроект-Енерго) не мала подібного досвіду.

До слова, “Артпростір” такий досвід згідно із заявкою мав, і неабиякий. Проте документально підтвердити його так і не зміг. Йшлося, між іншим, про участь компанії в будівництві “Арени-Львів”. Вражає. Зауважимо лише, що головними виконавцями робіт там офіційно виступили фірми з Австрії та Львова, серед яких “Артпростір” не фігурував.

Оскільки вартість розробки була допороговою (менше 1,5 млн грн, власне тому і не проводився тендер), то договір із ПП “Артпростір” місцеві чиновники уклали без затримок – навесні 2016 року. До кінця того ж року проект мав бути готовий. Але, як кажуть, не склалось.

Масу питань щодо проекту реконструкції виникали і через порушення термінів розробки. Зокрема, проектну документацію не подавали до “Укрдержбудекспертизи”, терміни розробки відтерміновували. Докази готовності проекту та відправки його на експертизу, попри заяви міської влади та представників “Артпростору”, існували лише уявні.

Це стало причиною появи ряду публікацій у ЗМІ Рівненщини щодо “загубленої документації”. І, о, диво: після привернення уваги публіки до проблеми “Артпростір” таки надав більш конкретну інформацію про стан справ з документами. Зокрема стало відомо, що 4 жовтня 2017 року львівське підприємство таки уклало договір з “Укрдержбудекспертизою”.

Попри інсценовані міською владою, зокрема Володимиром Хомком, ультиматуми (або готовий проект упродовж місяця, або суд і повернення грошей – авт.), результат експертизи з’явився лише навесні 2018 року. Як не дивно, майже піврічна затримка експертної оцінки влаштувала всіх, окрім спортсменів та їх шанувальників, а винними в затримці оголосили столичних чиновників.

Таким чином за майже три роки від початку епопеї з проектом реконструкції вартість робіт виросла вдвічі – з 110 до понад 200 мільйонів гривень.

Далі був тендер “для своїх”

У серпні 2018 року управлінням капітального будівництва Рівного нарешті було оголошено тендер на реконструкцію. Із восьми фірм, що подали заявки, лише ТОВ “Реноме-Євробуд” та приватна фірма “Фіалка” були допущені до участі. “Фіалці”, до слова, уже неодноразово закидали освоювання бюджету області.

Однак цей тендер був скасований згідно із рішенням АМКУ, оскільки одна із компаній, заявки яких було відхилено, подала до Антимонопольного комітету скаргу щодо невідповідності документації ТОВ “Реноме-Євробуд”.

В УКБ одразу ж оголосили новий тендер, в якому три із шести заявок відхилили. Серед учасників, крім уже згаданих “Реноме-Євробуд” та “Фіалки”, цього разу опинилася ще одна одіозна фірма – ТОВ “Стиль-Декор”. Останні дві компанії неодноразово пов’язували та звинувачували у неконкурентних домовленостях під час торгів.

Саме “Фіалка”, яку неодноразово критикували за неякісні роботи, в т.ч. і міський голова Рівного, і стала переможцем.

Час = гроші платників податків

На сьогодні будівельні роботи на головному стадіоні міста тривають. Від споруди ще радянського зразка, що проіснувала понад пів століття, залишилась тільки одна трибуна (основна, зі сторони річки Устя), яку дещо зміцнили металевими конструкціями. Решту – розібрали практично повністю, залишивши хіба що фундамент.

Зміни, що вносилися до проекту упродовж останніх років, вплинули і на вартість робіт. Таким чином за 5 років проектування, експертиз, будівельних робіт, з рівненського бюджету поступово виділялися кошти. Ринкові ціни на матеріали і самі роботи при цьому теж зростали. При цьому інші можливості залучення коштів (наприклад, з Державного фонду регіонального розвитку) систематично втрачалися.

Як результат, замість очікуваної вартості в 110 мільйонів гривень, рівняни отримали майже 300. І не виключено, що буде більше.

За матеріалами статті Алли Садовник

About Author