Чт. Жов 29th, 2020

Спецкор

Головні новини України

24 грудня православні згадують Никона Сухого, поки католики готуються до Різдва

24 грудня православні згадують Никона Сухого, поки католики готуються до Різдва

Сьогодні Святвечір у тих християн, хто відзначатиме завтра Різдво Христове. Православні ж сьогодні згадують Данила Стовпника і Никона Сухого Печерського.

Никон народився і жив у далекому ХІ столітті, був ченцем. У 1096 році половці напали на Київ, розграбували Києво-Печерський монастир, а багатьох ченців взяли в полон.

Потрапив у половецьку неволю й Никон. Багаті родичі прагнули його викупити, але, за переказами, він цього не захотів.

– Нема на те волі Божої. Коли треба буде, Господь Сам мене визволить, – цитують Никона літописи.

Половець, у якого Никон був у рабстві, людяністю не вирізнявся, до того ж його розізлила неможливість отримати за бранця викуп. Тому він поводився з в’язнем вкрай брутально, а насамкінець, аби той не втік, підрізав йому жили.

Але за три дні після цього Никон зник. Стверджується, що він дивовижним чином опинився в рідному монастирі в Києві під час літургії.

Через деякий час, коли кияни примирилися з половцями, колишній хазяїн Никона приїхав до Києва, випадково зайшов у монастир і побачив свого раба. Він був настільки вражений, що увірував у Христа і сам став ченцем.

Никон ще за життя зажив слави чудотворця. Нетлінні мощі преподобного покояться нині в Ближніх печерах Київської лаври. Наші пращури згадували ченця зі словами “Никон стоїть біля ікон”, а ще вірили, що святий допомагає упокоїтись будь-якій душі та захищає від нечистої сили, яка в цей період особливо активна.