Чт. Бер 28th, 2024

Спецкор

Головні новини України

Алгоритм безпечної утилізації захисних масок та рукавичок

Щоб зупинити розповсюдження вірусу, необхідно чітко дотримуватись правил не лише особистої гігієни, а й утилізації захисних масок та рукавичок. Адже, потрапляючи у змішані відходи вірус може жити у них кілька днів.

Як правильно утилізовувати маску:

  • Після використання маски, обережно, не торкаючись зовнішньої сторони, зніміть маску з обличчя та покладіть у щільний поліетиленовий пакет, міцно його завяжіть.
  • Викиньте пакет у окремий контейнер – НЕ у загальний сміттєвий.
  • Після цього ретельно помийте руки з милом чи обробіть їх антисептиком.
  • Повторіть цю операцію з кожною використаною маскою та рукавичками.

Якщо у вас немає можливості викинути маску у окремий контейнер, дайте “відлежатися” масці у щільному пакеті, не менше 12 годин, після чого можна викидати пакет до загальної урни із сміттям.

Такий алгоритм утилізації не допустить поширення вірусу, та може врятувати чиєсь життя.

Згідно із наказом МОЗ “Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, використані дезінфекційні засоби належать до небезпечної категорії відходів і повинні бути утилізовані спеціалізованими підприємствами.

Але під час пандемії такі відходи утворюються не лише в лікарнях, а майже в кожній оселі. Йдеться, у тому числі, маски для обличчя, рукавички, ємності із дезінфікуючими засобами тощо. І зараз, використані маски потрапляють у звичайні сміттєві баки, і змішуються разом з іншими відходами, де з космічною швидкістю продовжують розповсюджувати віруси. Чи варто нагадувати, що збираючи такі відходи, працівники компаній-перевізників побутових відходів наражаються на дуже великі ризики.

У яких випадках вірус продовжуватиме жити у сміттєвого баку:

  • якщо ми просто викидаємо маску у змішані відходи, вірус переходить, наприклад, на скло і може “жити” там аж до 5 днів. Далі ця скляна пляшка потрапляє на сортувальну лінію, де вручну відсортовується, і, хоча, працівники і використовують спецформу, все ж збільшення небезпечного сміття у сортувальних пунктах підвищує ризик можливого зараження;
  • також, до прикладу, пляшка може бути вилучена з урни людьми, які збирають скляну тару для передачі в пункти прийому сміття. І таким чином вірус перебирається з урни у життєдайне для нього середовище з живими організмами, де розвивається і розповсюджується – вже серед людей.

В ідеалі, органи місцевого самоврядування повинні організувати централізований збір цієї категорії відходів, тобто пакети з використаними засобами особистого захисту мають викидатися до спеціальних ємностей (наприклад окремий контейнер з відповідним написом). Також можна встановити такі урни з позначками “використані маски і рукавички” можна біля аптек, магазинів, у дворах, або під’їздах житлових будинків.

Про це повідомляє Асоціація “Український екологічний альянс” у соцмережі Facebook.

About Author