Пт. Вер 25th, 2020

Спецкор

Головні новини Рівненщини та України

Бурштиновий закон – є! Запроваджено спецдозволи та кримінальну відповідальність

Парламент підтримав урядовий законопроект з легалізації видобутку бурштину

Відповідно до закону, який 19 грудня прийняли у ВР, видобувати бурштин тепер можна легально. За незаконний видобуток передбачена кримінальна відповідальність.

Закон №2240 в цілому підтримали 279 нардепів. Завдяки прийнятим змінам введено кримінальну відповідальність за незаконний видобуток бурштину, а також ряд новацій, які дозволять легалізувати його та зробити більш прозорим.

Кримінальна відповідальність за незаконний видобуток бурштину

Незаконний видобуток бурштину, збут, придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення чи його переробка тепер каратимуться штрафом від 3 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (це, відповідно, 51-170 тисяч гривень) або обмеженням чи позбавленням волі терміном 2-3 роки.

Повторне порушення чи видобуток на території заповідно-охоронного фонду – це 4-7 років в’язниці з конфіскацією майна. Чиновники ж, які сприятимуть незаконному видобутку, ризикуватимуть потрапити за грати на 5-8 років, також із конфіскацією майна.

Видобуток за допомогою несертифікованого обладнання потягне за собою штрафи:

  • для громадян – 100-200 неоподатковуваних мінімумів (до 3400 грн);
  • для посадовців – 200-300 н.м. (до 5100 грн);
  • повторне порушення норми – 300-600 н.м. (до 10200 грн).

Кримінальну відповідальність також понесуть видобувачі, які ухилятимуться від рекультивації земель. Ця норма покликана запобігти екологічним проблемам, які роками викликав неконтрольований видобуток.

Нововведення щодо урегулювання видобутку бурштину

Нововведення стосуються переважно Кодексу законів про надра:

  • передбачено надання спецдозволу на видобуток бурштину шляхом відкритого, прозорого конкурсу;
  • передбачено єдиний дозвіл на розвідку з правом видобутку, який надається терміном на 5 років на ділянки площею до 10 гектарів (нова норма);
  • запроваджено новий (відсутній у попередній редакції Кодексі про надра) механізм резервування земельних ділянок для надрокористування до початку проведення аукціону чи конкурсу;
  • початкова ціна спецдозволу на видобуток бурштину складатиме від 34 тис. грн (точніше – 2000 неоподатковуваних мінімумів) за 1 гектар.

Крім іншого парламент знизить окремим законом (проєкт авторства кабміну №2241) ренту на видобуток янтарю. Прийнятий за основу законопроєкт передбачає ставку рентної плати на рівні 10% замість 25%, як було раніше.

Бурштиновий закон - є! Запроваджено спецдозволи та кримінальну відповідальність
Фото – з сайту Янтарна долина