Сб. Кві 20th, 2024

Спецкор

Головні новини України

“Чорнобиль, чорна биль, чорний біль”: світлини та спогади

26 квітня в Україні вшановують учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Вона є страшним пам’ятником рукотворного руйнування природи, а також приховування життєвонеобхідної інформації. Вже з 4 квітня на території зони відчуження гасять пожежі.

Обмеження пересування на карантинні зробило міста і містечка пустельними. У цих умовах неймовірно гостро відчуваєш атмосферу тих днів, коли вибухнув реактор.

Управління культури та туризму Рівненської ОДА розмістило спогади Олександра Харвата. Відомий у світі фотохудожник також був ліквідатором аварії на ЧАЕС.

У Чорнобиль мене доля завела з перших днів аварії на ЧАЕС в 1986 р. Я навчався в Києві, а в ніч аварії нас всіх підняли по тривозі, посадили в автобус і кудись повезли. Куди, для чого – ніхто не говорив. По дорозі назустріч нам в сторону Києва уже йшла велика колона автобусів та машин. Вранці ми були вже в передмісті Чорнобиля. Потім привезли в Чорнобильський райвідділ міліції і звідти в Прип’ять на патрулювання. Тоді вже сказали, що пожежа на АЕС, всіх людей вивезли, і ми мали забезпечувати порядок, затримувати підозрілих людей та мародерів. Місто Прип’ять з наступного дня вже було пусте. Потім над станцією безперервно літали гелікоптери та скидали на палаючу станцію мішки з піском. На патрулюванні ми пробули до 1 травня. Коли комусь з наших курсантів ставало погано, лікар казав, що це не страшно, щось з’їв не те. Засобів захисту ніякого не було, на 4-й день роздали лиш марлеві пов’язки. Ті військові, що там були – були на спеціальному транспорті, в протигазах та в спеціальних комплектах захисту. У нас – весняна форма та марлеві пов’язки. Погода стояла усі дні тепла.
Повертались до Києва на 1 травня. По дорозі 3 рази в лісі милися в спеціальних палатках, перевіряли приборами на радіактивність, повертали й знову мили спеціальними мильними розчинами. Весь одяг і всі речі залишали, давали новий.
Потім я був в Чорнобильській зоні 3 рази з метою фоторепортажу, останній раз – взимку 2019 р., робив до цієї теми декілька виставок в Україні та за кордоном.

Про це повідомляє пресслужба Управління культури та туризму Рівненської ОДА. Світлини з виставки “Чорнобиль, чорна биль, чорний біль”.

About Author