Чт. Бер 28th, 2024

Спецкор

Головні новини України

На Рівненщині 100 гектарів землі украли в атовців за сприяння Держгеокадастру

Про це повідомляє видання “Четверта влада”. Згідно з інформацією журналістів, до схеми можуть бути причетні ексзаступник начальника СБУ області Олег Назарук, забудовник “На Щасливому” Роман Курис та багато інших.

У жовтні 2019 року виник скандал через 28 гектарів землі сільськогосподарського призначення Зорянської сільради. Раніше планували виділити цю землю між селами Старожуків і Новожуків учасникам бойових дій.

Куди поділася земля атовців

З’ясувалося (майже випадково), що згадані землі ще в червні 2019 року захотіли отримати у власність 14 різних осіб. Всі вони одночасно заявили про таке бажання до Рівненського Головного управління Держгеокадастру.

Землю рівними частинами по 2 гектари (максимум згідно із українським законодавством) передали новим 14 власникам уже за 2 місяці. Це, до слова, вражаюча оперативність, якщо зважати на реальний стан справ, коли ветерани зі статусом УБД роками чекають у черзі на отримання земельних ділянок. Крім цього, за даними журналістів, місцева влада передачу землі не погоджувала, що є порушенням відповідного рішення колегії Державного агенства земельних ресурсів України від 14 жовтня 2014 року N 2/1.

Цікаво, що “лист-погодження” на передачу землі (від 27 березня 2019 року) таки існує. За даними слідства, підписаний він головою Зорянської сільради Михайлом Олійником, якого через хабар у 500 тис. грн відсторонили від посади ще у 2016 році. Хабар він отримував також за незаконну передачу землі, яка призначалася атовцям.

Збирач землі УБД – компанія “Фермерське господарство Полісся”

Практично відразу всі ділянки намагаються продати фірмі “Фермерське господарство Полісся”, яка за рік змінила назву, рід діяльності (з геологічних розробок на вантажні перевезення) та керівництво. Наразі виявили, що у власності фірми 20 із 28 гектарів, які вже встигли продати.

Раніше фірму (тоді ще “Геологія західного Полісся”) очолювали Олександр Луцюк і Валерій Суббот. Власник і директор нової компанії – Юрій Погребицький. Їх усіх пов’язують з багатьма відомими підприємцями Рівненщини, високопосадовцями та корупціонерами.

Як стверджують журналісти Четвертої, новий власник фірми менш відомий своїми зв’язками, ніж попередні.

Нагадаємо, керівництво Держгеокадастру області – начальник Роман Мигаль та його заступник Сергій Дубич – пішли з посад після звинувачень у хабарництві. До речі, одним з перших на рівні Києва про корупцію в Держгеокадастрі Рівненщини заговорив нардеп Роман Іванісов – мажоритарник по 153 округу, якому поскаржилися мешканці Зорі.

Нагадаємо, через скандал з груповим згвалтуванням та ув’язненням у дев’яностих Іванісова виключили з партії “Слуга народу” та однойменної фракції.

Наразі ж проведено конкурс на вакантне місце. Переміг у конкурсі на посаду начальника відомства Микола Шустов – голова Олександрійської ОТГ. Проте, остаточне рішення щодо нового місця роботи, за словами самого Шустова, він ще не прийняв.

Відомі схеми “дерибану” землі, яка не дісталась учасникам бойових дій

Крім згаданих ділянок, у власності фірми “Фермерське господарство Полісся” також опинилися щонайменше 76 гектарів землі в Рівненській області. І, також, за сприяння екскерівника кадастру Мигаля.

Зокрема в с. Бухарів Острозького та в Дядьковичах Рівненського районів землю, яка спочатку “призначалася” атовцям, задовго до втілення “схеми” намагалися продати через аукціон. Проте згодом ділянки в кадастрі розділили і, зрештою, дозволили приватизувати окремим індивідуальним власникам. Після цього у згаданих людей землю також швидко скупила все та ж контора.

Таким чином земля, на думку журналістів, обійшлася кінцевим власникам усього у 10-20% від їхньої ринкової вартості. Варто згадати, що в історії з цими ділянками також виявили порушення процедури. Якщо Бухарівська сільрада погоджувала приватизацію землі і підтвердила це, то у випадку з Дядьковичами погодження знову ж таки не було.

Ще 15 гектарів отримала фірма (тоді ще зі старою назвою) у Шпанові. Цільове призначення землі було оперативно змінено – “для індивідуального садівництва”.

Зміна цільового призначення земельних ділянок, як пишуть журналісти – першої крок до початку забудови. Підтверджені подальшим журналістським розслідуванням зв’язки учасників схеми із успішними рівненськими забудовниками, зокрема Романом Курисом (власник комплексу “На Щасливому”), ексчиновниками, колишніми правоохоронцями та іншими відомими (і не дуже) підприємцями, теж наштовхують на таку думку.

При цьому всі сусідні до скупленої в Шпанові ділянки призначені для іншого – для ведення індивідуального сільського господарства. Щодо погоджень на приватизацію цих ділянок інформацію також не надали – ні Шпанівська сільрада, ні кадастр. Знайома історія.

Нічого не чули – все законно

Власник фірми “Фермерське господарство Полісся” заперечує незаконність оформлення ділянок, посилаючись на “юриста Олександра”, який цим питанням займався. Говорить, що мета покупки землі – виробництво сиру.

Імовірно, питання, чи знав Погребицький, що більшість землі, яку він скупив, мали передати учасникам бойових дій, – риторичне.

Наразі тривають розслідування щодо схем привласнення землі, яка мала б дістатися ветеранам та атовцям.

Одну зі згаданих ділянок (в Дядьковичах), отримував Василь Олексійович Назарук – повний тезко батька Олега Назарука. Пан Олег – топ-керівник з обойми Укрзалізниці, колишній заступник начальника СБУ Рівненщини, якого підозрювали у хабарництві і “кришуванні” бурштинових схем.

Про “злиту” Генпрокуратурою справу Назарука виходили окремі розслідування, а факт “зливу” справи підтвердив навіть тодішній генпрокурор Юрій Луценко.

Сам Олег Назарук відмовився давати коментарі журналістам. Імовірно, не бачить необхідності. Крім того навряд чи він зміг би пояснити, чому українську землю віддають за безцінь великим фірмам через підставних осіб.

Замість того, щоб віддати землю тим, хто її захищав і далі захищає ціною власної крові.

Подякуємо журналістам

Детальніше про зв’язки Олега Назарука, інших рівненських бізнесменів та бізнес-проектів з цілим мереживом відомих у Рівному людей можна прочитати у матеріалі “Четвертої влади”, які провели колосальну роботу, досліджуючи тему.

About Author