Чт. Бер 28th, 2024

Спецкор

Головні новини України

НБУ проти перетворення Укрпошти на банк (+інфографіка)

Нацбанк виступив проти ухвалення законопроєктів №2788-д та №2788 щодо створення державного “поштового” банку. У Нацбанку характеризують таку можливість трьома словами: нелогічно, неконкурентно і ризиково.

Ми за конкуренцію, але не держбанків між собою за одних і тих же клієнтів. Боротьба на одному “клаптику землі” призведе до зменшення дохідності всіх. Переможців не буде, всі будуть у програші. У підсумку втратить держбюджет, включно з додатковими витратами Укрпошти. – зазначають у Нацбанку.

Агрументи НБУ щодо перетворення Укрпошти на банк є наступними:

  • Нелогічно. Роль держави у банківському секторі має зменшуватися, а не рости. Зменшення ролі держави сприятиме конкуренції, і відповідно – підвищенню якості фінансових послуг. Сьогодні частка держави – 55%. Ми спільно з урядом плануємо її зменшити до 25% до 2025 року завдяки частковій приватизації держбанків.
  • Неконкурентно. Укрпошта опиниться у привілейованому стані, якщо порівняти з тими ж банками. Зважте самі. Поштовий оператор отримає всі переваги і можливості ведення банківської діяльності, але не нестиме жодної відповідальності. Поштовому оператору не потрібно отримувати банківську ліцензію, не потрібно виконувати нормативи та вимоги до роботи з коштами населення. НБУ зможе встановлювати для Укрпошти лише порядок відкриття і ведення рахунків.
  • Ризиково.Укрпошта не розуміє реальної вартості ведення банківського бізнесу. Банки витрачаються на побудову систем фінансового моніторингу, контроль ризиків, управління чужими коштами, комплаєнс, безпеку даних і відділень. До того ж Укрпошта має нижчу експертизу у фінмоніторингу, ніж банки. Тому виникає підвищений ризик відмивання коштів. 

Також а НБУ переконані, що Укрпошта змагатиметься з іншими держбанками – Ощадбанком і Приватбанком.

Укрпошта може надавати у сільській місцевості агентські послуги від імені банків. В Укрпошти широка мережа, тому це було б доцільно для підвищення фінансової інклюзії. Також нова редакція закону “Про платіжні послуги” дозволить поштовому оператору вести рахунки клієнтів та забезпечувати розрахунки. Зокрема, випускати власні платіжні картки без участі банку. – вважають у НБУ.

Джерело: Мінфін

About Author