Пт. Бер 29th, 2024

Спецкор

Головні новини України

Скільки коштуватиме “Медове коло” Рівненщини

Скільки коштуватиме "Медове коло" Рівненщини

Карта Зеленого шляху "Медове коло" Рівненщини

Стратегія розвитку туризму Зеленого шляху “Медове коло” передбачає збільшення кількості туристів на Рівненщині на 150 тисяч осіб упродовж 5 років.

Туризм в області за оцінками спеціалістів принесе до 280 мільйонів гривень. Спецкор з’ясовував, хто саме інвестуватиме в це кошти, і чи реально досягти такого результату.

Розвиток туристичних маршрутів Рівненщини – багатостраждальна і навіть дещо потерта тема. Маючи масу ще нерозкритих можливостей та великий потенціал, Рівненська область ніколи не відзначалася особливою туристичною привабливістю та великими потоками українських чи закордонних мандрівників.

Сьогодні, ймовірно, ситуація може змінитися, і на це є кілька об’єктивних. По-перше, в Україні з’явилося багато мандрівників – як професійних, так і любителів, – які не лише самі для себе створюють можливості активного відпочинку, але також постійно шукають нові маршрути та локації. Тобто попит на послуги туристичної індустрії росте.

По-друге, цьому сприяє децентралізація. Зараз на місцях акумулюються значні бюджети, а це дає можливість розвивати локальні інфраструктурні та інші проекти, пов’язані з туризмом. Тут – і потенційні інвестиції, і нові робочі місця, і додаткова фінансова мотивація для місцевих громад.

Недавно презентований Рівненською ОДА документ – Стратегія розвитку туризму Зеленого шляху “Медове коло” 2018-2022 – породжує великі сподівання ентузіастів. Наскільки реально зробити Рівненщину більш привабливою для мандрів або і взагалі – туристичним Лас-Вегасом чи Меккою? В цьому питанні розбирався Спецкор.

Автори та реалізатори ідеї “Медового кола”

Про стратегію розвитку туристичних шляхів області та зокрема її фінансову сторону Спецкор спілкувався із заступником начальника управління культури і туризму Рівненської ОДА, керівницею відділу туризму – Ярославою Гавриловою, та одним із авторів ідеї, засновником агенції активного відпочинку та екотуризму “Купа пригод – путівник мандрівника” – Юрієм Ойцюсем.

Скільки коштуватиме "Медове коло" Рівненщини
Ярослава Гаврилова. Фото – з сайту cultrv.gov.ua

– Ідея з’явилась десь три роки тому. Це було спільне рішення обласної адміністрації та Української Асоціації Активного та Екологічного Туризму, її очолює Сергій Підмогильний, – коментує пані Гаврилова питання щодо авторів проекту, – УААЕТ працює в Києві, якраз займається напрямком Greenways, зеленими шляхами, і ми працювали над стратегією разом з ними, – додає чиновниця.

Ми поцікавилися, хто долучився до написання та виконання стратегії, а це дуже об’ємний документ – понад 150 сторінок статистики, аналізу, прогнозів, описаних можливостей та потенціалу Рівненщини в плані туризму.

– Однозначно назвати головного виконавця чи організатора “Медового кола” важко, тому що це проект, який стосується п’яти районів, і він триватиме не один рік. Адміністрація писала стратегію разом з УААЕТ та командою науковців, які займаються саме проектами Greenways. Місцеві ентузіасти, велолюбителі теж долучалися. В рамках стратегії активно працювали із Юрієм Ойцюсем, – говорить керівниця відділу туризму, згадавши при цьому, що Юрій працює від імені комерційної структури.

Пан Юрій з дружиною уже кілька років займаються популяризацією активного зеленого відпочинку в області та велотуризму. Переважно – в рамках створеної ними агенції. Саме кількарічні напрацювання та ідеї подружжя, як стверджує професійний велотурист, взяті за основу стратегії.

Скільки коштуватиме "Медове коло" Рівненщини
Юрій Ойцюсь. Фото з сайту my.rv.ua

– Ідея наша, “Купи пригод” – сама назва “Медове коло” та ідея покласти бортництво (т.зв. лісове бджільництво – ред.) в основу маршруту. Основна нитка МК – це маршрут щорічного всеукраїнського туристичного велофестивалю “Марафон Поліська Січ”, – говорить Юрій Ойцюсь, – Наші напрацювання по ньому були використані при розробці стратегії. Наразі ми прокладаємо основну нитку маршруту, зустрічаємося з громадами та шукаємо активних учасників.

Перші кроки та проблеми реалізації

Локації та маршрути в рамках стратегії повинні з’явитися по 4 основним маршрутам, об’єднавши декілька ОТГ. Амбіції та масштаби, насправді, грандіозні.

– В нашому документі детально описано, що кожному району треба зробити, щоб “Медове коло” було успішним, – говорить пані Ярослава, – У зв’язку з децентралізацією ті ОТГ, які вже створені, долучаються дуже активно. Цього року конкурс розвитку територіальних громад в області виграли два проекти, пов’язані з “Медовим колом” – інфраструктурний у Шпанівській та промоційний у Деражненській ОТГ.

Ярослава Гаврилова вказує, що на згадані проекти фінансування надійшло тільки на початку вересня, хоча конкурс проведено було ще в травні, і вважає такий підхід не зовсім правильним. Тому перші повноцінні презентації у рамках МК, як вона стверджує, відбуватимуться лише в жовтні-листопаді. При цьому точні терміни і дати залежатимуть ще й від погодних умов.

На питання щодо єдиного ресурсу чи сайту для знайомства з графіком заходів в рамках “Медового кола”, керівниця відділу туризму відповіла, що його не існує, принаймні поки що. Одна з причин – відсутність людських ресурсів та цільового фінансування. При цьому в самій стратегії передбачено створення кількох тематичних сайтів – з локаціями, маршрутами, заходами, історичними довідками і т.д.

– Ви знаєте, у нас у відділі туризму працює троє людей, тому ми просто фізично не маємо можливості. Та це й не наші повноваження. Ми виконали свою місію – написали стратегію. Це дає можливість ОТГ подавати проектні заявки для залучення коштів, реалізовувати описані в стратегії пункти, а також власні ідеї. Інтеграція проекту у концепцію “Медового кола” – це додатковий бонус для отримання фінансування, як від міжнародних фондів і програм, так і на обласних конкурсах. Однієї структури, яка б вела цілий проект немає. Тому поки що рухаємося маленькими крочками, – стверджує пані Гаврилова.

Хто заплатить за “Медове коло”

Згідно з документом, фінансування окремих напрямків покладатиметься на місцеві бюджети, грантові програми, окремих провайдерів (зацікавлених підприємців, турфірми) та інші джерела. А описані в стратегії пункти, до слова, коштують недешево.

Наведемо лише малу частину переліку необхідних інфраструктурних елементів: навігація на автошляхах (інформаційні знаки), роздаткова продукція, візит-центр, тематичний сайт, карти маршрутів, GPS-трекінг, кемпінг, професійні гіди, провайдери тур-послуг, заклади харчування, готелі, місця для паркування, служби прокату, музеї, облаштовані місця для купання та відпочинку, аптеки, місця продажу сувенірів та продовольчих товарів, безліч інших сервісів.

І це все – лише для одного з напрямків туристичного продукту, а їх в стратегії цілих 18, серед яких вело- та етнотуризм, водний та кінний туризм і т.д. Основна ж проблема щодо розуміння стратегії полягає в тому, що в ній не передбачена навіть приблизна вартість елементів, які потрібно створити.

– Ми не ставили собі за мету робити такий аналіз – скільки сільські, селищні ради та ОТГ вкладатимуть чи залучатимуть коштів. Їхнє завдання полягає в тому, щоб самостійно визначити, які проекти в рамках стратегії ініціювати, як саме і звідки залучити кошти, – пояснює пані Ярослава.

Згідно із документом інвестиції в “Медове коло” на Рівненщини повинні принести фінансовий результат сумою понад чверть мільярда гривень. Скільки при цьому доведеться вкласти коштів в туристичну інфраструктуру, хто саме вкладатиме, і хто на виході отримає найбільші дивіденди – не до кінця зрозуміло, принаймні, поки що.

Разом з тим і представник управління, і керівник туристичної агенції згодні, що збільшення відвідуваності Рівненщини туристами на 150 тисяч візитів до 2022 року – мета цілком досяжна.

– Можливо все, за умови, що будуть люди, які створюватимуть атракції та туристичну інфраструктуру, – стверджує Юрій Ойцюсь.

Незважаючи на масштаби стратегії, ініціатори загалом проявляють неабиякий оптимізм.

– В нашій країні важко в чомусь бути до кінця впевненим. ОТГ зараз у такому підвішеному стані – їм то дають субвенції, то забирають. Але якщо обласна адміністрація та ОТГ продовжуватимуть активно взаємодіяти, то результат може бути навіть кращим, ніж ми очікуємо, бо це всім цікаво. Для успіху просто потрібно багато рук. Розуму і рук, – оптимістично резюмує Ярослава Гаврилова.

Позитивні очікування і багато роботи

Загалом перспективи “Медового кола” виглядають позитивно, хоч і дещо туманно. Робота в окремих місцях уже кипить, та й ідея зеленого шляху на Рівненщині, схоже, набирає обертів – знаходяться зацікавлені в реалізації люди та громади. І гроші поки що витрачаються лише за призначенням, хоча це тільки крапля в морі в порівнянні з необхідним.

Звісно, реальний шанс для Рівного та Рівненщини вийти із тіні привабливих для мандрівників місць, таких, як старе місто Львів, пагорби столичного Київа, Одеські чи Чернівецькі архітектурні пам’ятки, колоритне Закарпаття та узбережжя Азову, – випадає не так часто. Тому жителям Рівненщини мабуть варто чекати позитивних зрушень і, за такої можливості, сприяти розвитку туристичної індустрії і створенню оновленого іміджу регіону.

Разом з тим, лише за кілька можна буде сказати, наскільки вдало ініціативу було реалізовано. Адже за кінцевим результатом врешті-решт стоятимуть реальні люди та їхня праця.

Що таке Greenways – довідка

Нагадаємо, що “зелені шляхи” – Greenways – це маршрути для пересування безмоторними видами транспорту (велосипеди, човни тощо) або піші. Як правило їх прокладають уздовж природних коридорів, історичних торгових шляхів, водойм, закинутих залізниць.

Проекти Greenways відомі в усьому світі, зокрема як соціально спрямовані на популяризацію активного екологічного відпочинку поза завантаженим урбаністичним середовищем. Вони покликані зберігати історичну спадщину та природні ландшафти від занедбування, а також сприяють розвитку туристичної індустрії – появі нових готелів, розважальних та оздоровчих комплексів.

About Author