Чт. Вер 24th, 2020

Спецкор

Головні новини Рівненщини та України

Всеукраїнський референдум 1991 року: Україні бути!

Всеукраїнський референдум 1991 року: Україні бути!

1 грудня 1991 року українці пішли на Всеукраїнський референдум, щоб підтримати рішення щодо незалежності України. 90,92% українців сказали: “Україні бути!”

На референдумі волевиявленням українського народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений кількома місяцями раніше. 24 серпня того ж року Верховна Рада вже не радянської України проголосувала за історичний документ, який підтримало 346 народних обранців.

Від результату найважливішого в історії України плебісциту залежала доля багатьох країн і кордонів. Тому оголошення його підсумків очікували не тільки наші співгромадяни. Весь світ слідкував за тим, чи справді український народ готовий встановиити історичну істину: Радянському Союзу слід було загинути назавжди.

У найвпливовіших західних і східних державах усі розуміли, що в Україні виноситься остаточний вирок історичному тоталітарному гегемону. Всеукраїнський референдум в цьому питанні був надважливий, незважаючи на уже проголошену незалежність України парламентом щойно відродженої держави.

Та основне питання іще лишалось відкритим: чи готові українці поховати надії, здавалося б, оновленої та демократичної Росії на відновлення “союзних домовленостей” в кордонах загиблої держави. І українці сказали своє вирішальне слово. “Совєти” стали історією.

Офіційно 1 грудня 1991 року 90,92% учасників Всеукраїнського референдуму ствердно відповіли на одне єдине питання:

Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?

У кожному регіоні, місті та селі ідея незалежної України мала більше прихильників, ніж противників. Про це свідчать і остаточні результати референдуму.

Для прикладу, в анексованому нині Криму за незалежність проголосували 54,19% громадян. 57,07% мешканців Севастопіля також підтримали незалежність від Росії. Понад 80% українців Донеччини, Луганщини, Одещини та Харківщини також визнали, що воліють мати власну державу

У свою чергу Івано-Франківщина, Львівщина, Тернопільщина, Волинь, Рівненщина, Житомирщина, Київ, Хмельниччина, Черкащина, Вінниччина висловила абсолютну підтримку незалежності – понад 95%.