Рівненський письменник, Олександр Ірванець поділився думками щодо інфікування світу “вірусною” інформацією у своїй авторській колонці у виданні “DW”. Автор навів свої спостереження щодо реакції мови на світові зміни, що спричиняж пандемія коронавірусу.
Ось про що роздумує письменник у публікації “Інфіковані інформацією”:
“Ковідіотизм”, на жаль, має місце де-не-де й на державному рівні, – Олександр Ірванець, спеціально для DW.
Письменникові завжди цікаво спостерігати, як мова реагує на зміни у суспільстві. Особливо ж – коли ці зміни швидкі і повсюдно відчутні, як от у випадку з теперішньою світовою епідемічною кризою.
Іще задовго до початку епідемії інформацію, яка швидко поширювалась у світовій мережі, почали називати “вірусною”. В цьому визначенні сьогодні прочитується гіркувата іронія.
Так само, як і у новітньому терміні “інфодемія”. Звісно ж, спробувавши осмислити цей феномен і перенести його на українські реалії, я зробив чимало цікавих і несподіваних (чи й сподіваних) висновків. Інформація ж у слабо контрольованому інтернет-просторі є всяка: від стопроцентово правдивої до стопроцентово брехливої. Зовсім неважко відшукати в мережі перелік “фейків”, які поширюються не лише приватними користувачами, а й цілими державами, зокрема Російською Федерацією. Але пересічна людина не переймається перевіркою, – їй важливо відреагувати якомога швидше і емоційніше.
“Ковідіоти”
Також із цікавих неологізмів епохи пандемії тішить слух мовному гурманові слово “covidiots” – “ковідіоти”. Складене з назви хвороби “COVID” і кореня “idiot”, воно вже вживається в англомовному середовищі, та і в українському теж, безперечно, мало б прижитися. Яскравим прикладом такого “ковідіотизму” може служити випадок, що трапився з двома київськими студентками. (Молодь взагалі одягла маски найшвидше з усіх вікових прошарків суспільства – молоді люди побачили в цьому можливість насамперед урізноманітнити гардероб новим елементом, але це так, до слова). Тож коли дві дівчини іще до офіційного оголошення надзвичайної ситуації, на початку березня ішли містом у масках, за ними раптом погнався агресивно налаштований чоловік старшого віку, вимагаючи, щоб вони зняли маски і “не сіяли паніку”!
Про це повідомляє dw.com. Світлина фотографа Олександра Харвата.