Сб. Лис 23rd, 2024

Спецкор

Головні новини України

На Рівненщині можна відвідати “мальовничу Ісландію”

Світові карантинні заходи, скоріше за усе посприяють розвитку “місцевого туризму”. Адже цілком можливо неочікувано “застрягнути” у Тайланді або Марокко. А Рівненщина є надзвичайно багатою на “місця, що кончетреба відвідати”. Отже, познайомимося із Пересопницею, в очікуванні відновлення обласного транспортного сполучення.

За 25 кілометрів від Рівного розташована Пересопниця. Назва поселення походить від слова “гребля” та “пересип”. Археологічні знахідки свідчать про проживання тут первісної людини від доби пізнього палеоліту.

До слова, вчора 22 травня 2020року, в день перепоховання Т.Г.Шевченка в Україні та в престольний празник у селі Пересопниця, в Культурно-археологічному центрі “Пересопниця” відбулася презентація давньоруського житла.

Давньоруське житло 12 століття віднайшли археологи у селі Пересопниця (урочище Пастівник) Рівненської області під час археологічної експедиції у 2019 році (керівник Олексій Войтюк), а вже на початку 2020 року “Культурно-археологічний центр” провів реконструкцію в рамках року охорони культурної спадщини в Рівненської області. – зазначив Іван Солодуха, директор закладу.

Поселення у Х-ХІІІ столітті було княжою столицею удільного князівства Київської Русі та Галицько-Волинської держави.
Перша літописна згадка про нього датується 1149 рік.

Уцілілим із тих часів, залишився княжий некрополь – Пречистенський православний чоловічий монастир. У цьому монастирі протягом 1557-1561 років було створено “Пересопницьке Євангеліє”. Воно стало першим повним перекладом із староболгарської мови на давньоукраїнську Святого Письма. До слова, саме ця книга стала Головною книгою України: на ній присягають на вірність народові новообрані Президенти України.

У Пересопниці та околицях  можна оглянути 13 пам’яток археології, 2 пам’ятки історії, 2 пам’ятки замкової архітектури, 8 пам’яток культової архітектури Також, до культурно-археологічний центру “Пересопниця входять:

  • Археологічний музей
  • Музей української Першокниги Пересопницького Євангелія
  • Музей-скансен “Княже місто ХІІ ст.” (археоград та археопарк).

Зараз залишилося лише чекати послаблення карантинних заходів, носити маски, залишатися вдома, вивчаючи красу рідної Рівненщина та мріяти про “Щасливе літо-2020”.

У матеріалі використанні данні з peresopnytsya.rv.ua та офіційної Facebook-сторінки культурно-археологічний центру “Пересопниця“.

About Author