Чт. Лис 21st, 2024

Спецкор

Головні новини України

На українських АЕС можуть почати майнити криптовалюту

Енергоатом, за дорученням Міністерства енергетики буде вивчати питання початку майнінга криптовалюти на українських АЕС. Адже наразі “атомки” мають великий простій та мають надлишок потужностей.

За задумом чиновників, майнинг криптовалют має забезпечити додатковий ринок збуту електроенергії, яку виробляють АЕС. Така ідея виникла на фоні перевиробництва електрики.

Раз пішла така жара по майнінгу крипти на атомних станціях, то я і скажу. На правах людини, яка брала участь в побудові декількох криптоферм. З плюсів. Технологічно це не проблема. Сучасне обладнання може включатися і виключатися за хвилину. Відповідно майнінгом можна згладжувати будь-які коливання споживання та генерації. Причому мегаоперативно, буквально миттєво. Саму ферму на 100 МВт при отриманні всіх дозволів можна побудувати за 6-8 місяців. Інвестиції порядку $1 млн на 1 МВт. Тому з технологічного боку ініціатива правильна. – зазначив Олексій Мушак, народний депутат минулого скликання.

В 2016-2017 роках з ідеєю зробити майнінгу на АЕС зверталися до тодішнього президента Порошенко. Але він відповів, що влазити в це не хоче, бо американці відіб’ють руки. Просто він тоді ще не знав, що американці самі помайнити в себе не проти. А так історія могла піти в інший бік.

Паралельно були спроби вийти безпосередньо на директорів АЕС. І на деяких з станцій таки підпільно встановили майнінг-обладання. Тому це не є чимось новим для України. Більш того в країні достатньо сильних команд, які готові швидко побудувати всю необхідну інфраструктуру.

Питання в тому, що подібне рішення запізнилося етак на 3-4 роки. Якраз зараз відбувається halfing або зменшення бонусу за обчислювальні операції з 12,5 до 6,25 біткойна за блок. Тому кращі часи майнінгу позаду. Плюс має бути привабливий тариф на рівні $0,02-0,03 за 1 кВт, бо на рівні $0.04 вже велика конкуренція в світі. І це ще не все, адже включаються ризики країни.

В Канаді привабливий тариф формується на ринку і це дає йому легальність. В Узбекистані або Азербайджані за рахунок сильної та надійної центральної влади. І там і там можна бути впевненим в 5-10 річній перспективі і низьких цінах. Що в цьому плані може запропонувати Україна? Бо інвестиції в майнінг безповоротні — основне обладнання дуже вузькоспеціалізоване і не може бути бути використане в інших цілях.

Теоретично рішення цієї проблеми може бути наступним. Всередині країни вже існуючих майнінг потужностей десь на 200-300 МВт, а то і більше. Частина з них простоює, бо тариф на електроенергію не привабливий.

Відповідно, їх можна оперативно завантажити, давши можливість купувати електрику в АЕС напряму. Умовно з 8:07 до 8:42 працюємо на 7 МВт, а з 10:48 до 12:37 на 120 МВт, з 18:03 до 20:47 на 2 МВт, а з 22:35 до 6:05 на 300 МВт. І цей графік можна формувати практично в онлайн-режимі.

Але тут постане питання преференцій до одного з видів бізнесу. Вічна дискусія і вічний український біг по замкнутому колі без жодного результату. Тому наостанок – ідея правильна, але запізніла і має мало шансів на реалізацію.

Джерело: Мінфін.

About Author