Вт. Жов 19th, 2021

Спецкор

Головні новини України

Понад 1000 британських добровольців вакцинували проти COVID-19

Одиночна доза вакцини ChAdOx1-nCoV-19, яку випробовують молекулярні біологи США і Великобританії, захистила мавп від розвитку коронавірусної пневмонії. Результати тестування розробленої вакцини були опубліковані на сайті препринтів bioRxiv.

До слова, це дослідження поки носить статус препринта, тобто “сирої статті”, ще неперевіреної незалежними рецензентами. Висновки препринтів слід сприймати як попередню / проміжну наукову інформацію.

За 28 днів до зараження (аби за два-чотири тижні встигли виробитися антитіла) шести макакам-резус ввели внутрішньом’язово по 2,5 × 1010 вірусних частинок щеплення. Така доза є половина “людської”.

Після цього приматів заразили “ударної” дозою справжнього патогена. Через тиждень з’ясувалося, що щеплення захистило мавп від ураження легенів. У тест-групі не розвинулося жодної патології, також у легеневій тканині не знайшли антиген коронавируса.

Тим часом, вакцинація не завадила SARS-CoV-2 проникнути в клітини слизової оболонки носа – основні “ворота” організму для цієї інфекції. Біологи, однак, не поспішають засмучуватися: вони припускають, що коронавірус навряд чи там довго і ефективно реплицироваться, адже “недоносків” РНК вірусу в носоглотці макак знайшли небагато.

Успішно пройшовши цей етап випробувань, творці вакцини з 23 квітня почали прищеплювати добровольців. Такою є перша фаза клінічних випробувань. Станом на 13 травня процедуру пройшли понад 1000 британців. Результат масштабних випробувань, якщо не зміниться методика, навряд чи варто чекати раніше, ніж через півтора, мінімум рік після їх старту.


ДОВІДКА. Вакцину ChAdOx1-nCoV-19 створила і перевіряє зведена група вчених з Оксфордського університету і Національного інституту здоров’я США, керує процесом Сара Гілберт. Препарат розробили за прикладом іншої вакцини цієї групи вчених проти вірусу близькосхідної лихоманкою MERS – “рідні” SARS-CoV-2. Його основа – аденовірус шимпанзе з “виправленим” геномом: цей плюс-мінус нешкідливий для людини патоген проникає в організм і змушує його клітини виробляти білок оболонки SARS-CoV-2. Імунна система починає виробляти антитіла до цього антигену.


Про це повідомляє news.liga.net.