Сб. Лис 23rd, 2024

Спецкор

Головні новини України

В Україні лютує інфодемія та фейк-вірус

​​Там, де є нестача інформації з’являється чудове поле для поширення чуток, дезінформації, фейків та конспірологічних теорій, які нагнітають та залякують. Цьому є навіть спеціальний термін – “інфодемію” , адже поширення неправдивої інформації значно обігнало поширення пандемії.

У свою чергу, це викликає стигматизацію у суспільстві (згадайте Нові Санжари або перші випадки у Чернівцях, коли сусіди влаштували пікет під будинком жінки без симптомів, яка самоізолювалася).

Топ-20 експертів, яким довіряють українці

Чому так відбувається?

  • Це нова хвороба, багато характеристик якої досі невідомі.
  • Людям властиво боятися невідомого.
  • Страх, який виник, легко пояснити не раціональними фактами, а теоріями змови, конспірологією та «чужаками».
    І так, нам в біса мало пояснюють і комунікують, а сайти-сміттярки цим користуються і ще більше наганяють паніки. Насправді, це тенденція не тільки в Україні, але й в усьому світі.

Це неабияк погіршує боротьбу зі спалахом Covid 19, оскільки:

  • Спонукає людей приховувати хворобу у спробах уникнути дискримінації (а у нас ще й протестуватися на Covid 19 – це неабиякий квест).
  • Викликає небажання своєчасно звертатися за медичною допомогою;
  • Послаблює звички здорової поведінки (як от самоізоляція, дотримання карантинних обмежень і тп.)

Саме тому варто керуватися фактами, а не чутками, оціночними судженнями та інформацією із сайтів-сміттярок, анонімних телеграм-каналів та розсилок у месенджерах. Якщо інормація викликає емоцію – відкладаємо її (інформацію) теж у карантин і повертаємося за кілька хвилин, а то й годин. Включаймо критичне мислення, бо так жодних фактчекерів не вистачить, щоб перевірити усі фейки.

Про це пише telegram-канал “По той бік новин”.

About Author