Пн. Лис 25th, 2024

Спецкор

Головні новини України

Як і коли вперше давати дитині ягоди?

Літо в розпалі і вже почався сезон ягід. Для матерів маленьких дітей актуальне питання як вводоти ягоди в раціон дитини.

Ягоди містять багато мікроелементів, вітамінів та мінералів. Але, як і будь-який новий продукт, їх треба запропонувати дитині з обережністю та відслідкувати реакцію на продукт. Для цього вперше ягоди малюку краще куштувати вранці, щоб протягом дня можна було спостерігати за ним. Якщо у вас є сімейна історія алергії, заздалегідь порадьтеся з педіатром.

Починати краще з невеликої кількості пюре, щоб малюк не вдавився. Може стати у нагоді ніблер. З 8 місяців можна пробувати порізані ягоди шматочками, якщо малюк може брати їх самостійно та жувати. Починати варто з одного виду ягід та збільшувати об’єм протягом кількох днів. Порція ягід для дітей до року — 1/4–1/2 склянки, тобто десь 50 грамів. Важливо давати ягоди після овочевого прикорму або каші. Смачніша їжа може сподобатися малюку більше, і тоді він просто відмовиться від іншої.

Чи небезпечні ягоди для дітей і який ризик алергії?

Навіть дуже алергенні продукти у раціон дитини вводити можна. Так кажуть фахівці Американської академії алергічної астми та імунології (AAAAI). Причому раннє введення таких продуктів у меню малюка знижує ризик розвитку харчової алергії. Існує так зване «вікно толерантності», коли організм може познайомитись з продуктом і забезпечити відсутність алергічної реакції в майбутньому. Таке «вікно» — вік 4–11 місяців. Найбільш алергенними продуктами вважаються білок коров’ячого молока, яйця, риба, арахіс.

Чи можна давати дитині полуницю?


Головні алергени полуниці називаються Fra1a і вони схожі на ті, що їх містить пилок берези. Тому важливо знати, що алергія на полуницю може бути перехресною з пилком берези, а також іншими ягодами  та фруктами з родини розоцвітих: малиною, яблуками, грушами, вишнями та персиками.

Але є й хороша новина: цей алерген знешкоджується при нагріванні. Тому полуничне пюре можна просто підігріти протягом 10 хвилин. Усі корисні елементи у ньому збережуться. Якщо помітите, що після пюре у малюка з’явився висип навколо рота, не лякайтеся. Це не алергія, а реакція на кислоти, що містяться у ягодах.

Те, що основна небезпека міститься у шкірці ягід чи кісточках, — міф. Алерген міститься у м’якоті, тобто зчищати кісточки немає потреби. Якщо ви помітите у випорожненнях неперетравлені кісточки, це норма.

Симптомами алергії будуть почервоніння та висипи на шкірі, свербіж, поколювання у роті. Mожуть виникнути набряк піднебіння і горла, чхання, нежить, почервоніння і сльозоточивість очей. Якщо ви помітили такі симптоми після вживання ягід, обов’язково зверніться до лікаря.

Пам’ятайте:

  • вирощена звичайним способом полуниця може містити багато пестицидів. В Америці, зокрема, Робоча група з навколишнього середовища (Environmental Working Group) внесла її у «брудну десятку» продуктів. Варто купувати ягоди у перевірених продавців;
  • ягоди обов’язково слід мити. Це позбавить їх збудників хвороб, наприклад яєць гельмінтів, вірусу гепатиту А та інших, зменшить кількість пестицидів. Найкраща науково обґрунтована порада — залити ягоди водою з содою (10 г на 1 літр), лишити на 10 хвилин і промити чистою проточною водою.

За матеріалами anywellmag, поради педіатра Олени Луцької.

About Author