Цьогорічні місцеві вибори відбудуться за новими правилами, які набрали чинності 1 січня 2020 року. Українці обиратимуть депутатів місцевих рад за пропорційною системою з відкритими списками.
Виборці “великих громад” матимуть змогу проголосувати не лише за партію, а й за конкретного кандидата від неї. Зміна виборчих правил призвела й до змін у бюлетенях, які громадяни отримають на виборчих дільницях. Рух ЧЕСНО оприлюднив попередній макет бюлетеня для “великих громад”, який надали у Центральної виборчої комісії.
Виборцю для свого волевиявлення 25 жовтня 2020 року, у день місцевих виборів, потрібно буде:
- зробити позначку “+” або іншу навпроти назви партії, за яку він голосує;
- вписати порядковий номер обраного кандидата у прямокутник, що знаходиться в нижній частині бюлетеня.
Якщо ж виборець проголосує за партію, але внизу впише неіснуючий номер кандидата чи не зазначить жодного, то вважатиметься, що виборець підтримує весь регіональний список кандидатів від партії.
Для того, щоб результати волевиявлення були коректно пораховані, варто змінити підхід до формування бюлетеня. Уявіть, що виборець напише цифру 1, а до неї допишуть 0 — вийде кандидат під номером 10. Це не питання до ЦВК, яка розробляла зразок бюлетеня за вимогами закону. Це питання до законотворців. Парламентарі ще можуть внести зміни до Виборчого кодексу, щоб спростити підрахунок і зробити його прозорим, – зазначає координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.