Пт. Кві 19th, 2024

Спецкор

Головні новини України

“Слуги” розвісили в Києві бордів на понад 16 мільйонів, Пальчевський – відстав майже в 4 рази

Перед місцевими виборами провладна партія “Слуга Народу” заплатила за зовнішню реклами в Києві щонайменше 16 мільйонів гривень. Натомість партія “Перемога Пальчевського”, реклами якої в столиці було найбільше у серпні, “здала” цю позицію – журналісти нарахували бордів на 4,8 млн. Про це йдеться у розслідуванні Вадима Поньки і Данила Мокрика для Bihus.Info.

Впродовж серпня-вересня журналісти Bihus.Info спільно із Громадським рухом “Чесно” їздили по головних вулицях Києва і фотографували білборди, сітілайти, банери та інші види зовнішньої реклами з метою встановити, які політичні сили найбільше вклалися в таку рекламу перед виборами.

Після цього усю рекламу, яку вдалося сфотографувати, журналісти і активісти співставили із середніми ринковими цінами. В результаті перша п’ятірка за витратами має такий вигляд (за зростанням).

5 місце: “Пропозиція” – 4,7 млн грн.

На 5 місці рейтингу опинилася партія “Пропозиція”. Це – новий політичний проєкт, який раніше був відомий під робочою назвою “Партія мерів”. Його діяльність по суті координують мер Дніпра Борис Філатов і його товариш та бізнесмен Геннадій Корбан.

Звіт цієї політичної партії за перше півріччя 2020 року – фактично порожній. У ньому зазначена лише квартира у Києві.

Відтак виникають резонні запитання щодо джерел фінансування партії. Одначе отримати такий коментар від керівництва “Пропозиції” журналістам не вдалося.

4 місце: “Перемога Пальчевського” – 4,8 млн грн.

Партія Андрія Пальчевського видавалася однозначним лідером за кількістю зовнішньої реклами у Києві ще в серпні. Однак вже у вересні бордів значно поменшало, і рекламні площі “захопили” політичні конкуренти.

Цікаво, що зареєстрована також громадська організація “Перемога Пальчевського”, яка оплачує рекламу Пальчевського у соціальній мережі Facebook. За підрахунками руху “Чесно”, на таку промоцію в кандидата витратили вже 1,7 млн грн.

Варто зауважити, що громадська організація – це максимально непрозорий спосіб фінансування передвиборчої кампанії, оскільки ці витрати і джерела походження коштів не будуть відображені у виборчих і календарних звітах політичної партії.

3 місце: “Європейська Солідарність” – 6,5 млн грн.

Партія Петра Порошенка “Європейська Солідарність” вийшла на 3-є місце у рейтингу журналістів завдяки активному розміщенню реклами у вересні. У партії також надали коментар журналістам щодо походження коштів на фінансування рекламної кампанії.

Голова секретаріату партії “Європейська Солідарність” Максим Саврасов пояснив, що партія отримала з державного бюджету компенсацію витрат на минулорічну парламентську кампанію.

“Тобто нам повернулось приблизно 98 млн грн після виборчої кампанії”, – сказав Саврасов.

2 місце: “За Майбутнє” – 14,5 млн грн.

Партія “За Майбутнє” – політичний проєкт, який пов’язують із олігархом Ігорем Коломойським. Втім, офіційно партію очолює його бізнес-партнер, Ігор Палиця.

Попри такий фінансово солідний бекґраунд, звіт партії – також практично порожній. У партії “За Майбутнє”, фактично, відмовились відповісти, звідки взяли кошти, які вклали у рекламу. У відповіді на наш запит відбулися відпискою: 

“Будь-яка офіційна зовнішня реклама політичної партії “За майбутнє” фінансується виключно з рахунку політичної партії “За Майбутнє” на підставі укладених договорів”.

1 місце: “Слуга Народу” – 16 млн грн.

Лідери рейтингу, партія “Слуга Народу”, нещодавно відмовилися від фінансування з державного бюджету. Відтак відповідь про походження коштів цієї політсили є особливо цікавою. Однак голова партії і, одночасно, керівник виборчого штабу “слуг” у Києві Олександр Корнієнко відповіді по суті не надав.

“Оскільки ми відмовились (від держфінансування – ред.), то, дійсно, змушені були шукати якісь додаткові можливості. Спонсори партії будуть відображені в звіті НАЗК”, – сказав Корнієнко.

Чому звіт про фактично передвиборчі витрати з’явиться аж після виборів? Справа – в тому, що передчасна передвиборча агітація – заборонена законом. Тому вся реклама, яку політичні партії розміщують до початку передвиборчої кампанії (тобто до дня офіційної реєстрації на виборах), вважається не агітацією, а просто політичною рекламою.

Витрати на таку політичну рекламу ідуть не із виборчого фонду, а із рахунків партії. А партії подадуть свої звіти аж після завершення виборів.

Крім того, варто сказати, що політичні партії активно використовують для фінансування своєї реклами громадські організації (часто – однойменні: партія “Перемога Пальчевського” використовує для оплати реклами у Facebook громадську організацію “Перемога Пальчевського” і так далі). Ці витрати є абсолютно непрозорими і не будуть відображені навіть у партійних звітах.

Підрахунки журналістів Bihus.Info та активістів “Чесно” не є абсолютними. Метою не було зафіксувати повністю усю рекламу всіх політичних сил і підрахувати точну суму витрати політичних партій. Натомість завданням було встановити співвідношення витрат між партіями і ті партії, які витрачають найбільше.

Нагадаємо, нещодавно журналісти Bihus.Info розповідали про зв’язки Пальчевського з російським бізнесом і рейдерами з ОРДЛО.

About Author