Запрацювала перша громадська станція сортування сміття за новою адресою: вулиця Хмільна, 40 (неподалік від Рівненської кондитерської фабрики). Поки станція працює у тестовому режимі, а з понеділка матиме постійний графік.
Щодня КАТП 1728 вивозить 300 тонн сміття на Рівненське сміттєзвалище. Яке експлуатується з 1959 року. Чим більше буде відсортовані сміття тут, на станції, тим менше ми будемо вивозити його на полігон. Для відкриття станції затратили близько 6-7 тис. гривень. Ще щомісяця платитимемо за оренду цього приміщення 4 тисячі гривень. – розповів начальник КАТП 1728 Ростислав Кралюк.
Сюди можна привозити майже усі види твердих побутових відходів. Зокрема, прозорий та кольоровий пластик,прозору та кольорову плівку, відходи (PS, PP, HDPE, TETRA PAK, ELO PAK, PURE PAK), змішаний та білий папір, алюміній, аерозолі, кольорове і біле скло, склобій, пластмасові кришечки і метал, а також шуршики (упаковки від чипсів, снеків, шоколадок, круп і цукру).
Кожний великий шлях починається з першого кроку. 2,5 роки тому ми почали разом з “екосвідомими” людьми сортувати сміття у маленькому приміщенні на вулиці Марка Вовчка. Згодом зрозуміли, що зусилля лише громадських активістів є малоефективними. Мер познайомив нас з паном Кралюком. Тепер ми розробили спільний пілотний проект з КАТП 1728 та головами 10 ОСББ щодо сортування сміття. На цих ОСББ ми пропрацюємо найефективнішу модель відсортовування твердих побутових відходів для населення міста. Усі кошти від вторсировини будемо направляти для відкриття нових станції у мікрорайонах Рівного. Нашими партнерами є “Іскра”, “Століт”,”Зоря”, “Костопільський завод скловиробів”, “Моквинська паперова фабрика”. – зазначає Поліна Полюхович, представниця громадської ініціативи “ЕКОлогічні”.
До речі, у місті Рівне вперше в Україні буде запущено виробництво екосоломинок. Адже рівнянин Богдан Процюк розробив паперову соломинку, що компостується, а не розкладається, як звичайна, протягом 200 років.
Усвідомлені покупки, термоси, екочашки усе це кроки, що сприяють преображенню неконтрольваного споживацького стилю життя у стиль ZERO WASTE.
Є громадськість, яка хоче працювати. Їх конструктивні ідеї ми завжди підтримуємо. Сортування і переробка сміття є досить довгим шляхом по звільненню території від гір сміття. Чи готова громадськість зараз до відкриття сміттєпереробного заводу? Така ініціатива спричинила б підняття тарифів на вивезення твердих побутових відходів у 7 разів. Ця станція це перша ластівка до європейського стилю споживання. Коли кожен елемент зберігається і переробляється. У Швейцарії з 8:00 до 19:00 викидають сміття, поважаючи відпочинок громади. Це стандарти. До яких треба прагнути. Корисні копалини вичерпуються, тому ми не маємо права викидати у сміття цінне. Аби діти мали ресурси для побудови власного майбутнього. – підкреслює Володимир Хомко, міський голова Рівного.
Також свої екоініціативи є і у селах на Рівненщині. Зокрема екоактивістка Ірина Килюшик, з села Кунин сортує сміття та вчить цьому односельців, разом з чоловіком створює “маленьку Європу” у селі шиючи еко-торбинки та шопери, ремонтуючи зупинки, виходячи на екотолоки у лісосмуги.
Поліна Полюхович на відкритті станції зазначила, що усі хто сортує сміття є волонтерами, волонтерами країни зелених змін.