Більше року тому “Кроноспан” попросив адміністрацію міста Їглава (Чеська Республіка) побудувати перший в Європі завод з переробки деревини. Маючи 14 000 працівників, 40 заводів у понад 20 країнах та чотири мільярди євро щорічних продажів, Кроноспан є найбільшим у світі виробником ДСП.
За даними природоохоронної організації, “Кроноспан” є другим за величиною забруднювачем в області канцерогенних речовин у Чехії.
В кінці 2005 року за даними Integrated Pollution Register компанія “Кроноспан” щорічно викидала із труб заводу 474 тонни атмосферного (твердого) пилу і 22 тони токсичного формальдегіду. Незважаючи на зобов’язання взяті керівництвом компанії, за даними загального регістра забруднень “Integrated Pollution Register”, заводи “Кроноспан” зайняли перше і друге місце в списку організацій, які виробляють речовини, що викликають злоякісні пухлини в 2009 році. Таким чином витік небезпечних речовин зростає, а компанія “Кроноспан” залишається великим джерелом викидів формальдегіду в Чехії.
У мене троє дітей. І я спостерігаю, що діти у нашому районі частіше хворіють на ГРВІ. Майже всі сусіди кому за 50 років мають проблеми з диханням, а кількість випадків раку стрімко зростає. – розповідає місцевий житель Ян Ковач.
Чехи вважають, що компанія явно нехтує еконорми щодо будівництва переробного заводу і почала будувництво без дозволу та оцінки впливу на навколишнє середовище. У зв’язку з цим компанія може сплатити штраф до одного мільйона чеських крон (що еквівалентно близько 40 000 євро).
“Кроноспан” за останні роки вже сплатив 12 таких штрафів. “Компанії знають, що санкції за порушення екозакону дуже низькі. Тому вони користуються м’яким правовим екозаконодавством у Чехії та поводяться, як у банановій республіці. Меблеві відходи надходять з усієї Європи і зберігаються тут на сміттєзвалищах у Один запалився минулого літа, і токсичний дим поширився близько 50 км. – зазначає представник муніципалітету Мирослав Томанець.
Колишній радник фінансового стану міста Зальцбург та нинішній керуючий “Кроноспан” Девід Бреннер підкреслює, що всі значення викидів та стічних вод є правильними, а також зазначає:
Ми з’ясували, що частина екологічного агентства хоче зробити поглиблений аналіз проекту будівництва. Тому ми припинили виконання будівельних робіт і тепер чекаємо на результати. Ми вважаємо, що в нашій власній власності знаходиться не “чорна будівля”. Натомість ми вносити істотний внесок у стабільність та захист навколишнього середовища.
Східні європейці вже не готові терпіти неприйнятні еконорми, встановлені місцевим законодавством та порушення цих мізерних норм закордонними компаніями. 4 роки тому в Себесі в Румунії відбулися великі акції протесту через екопроблеми. Минулого року місцеві мешканці протестували навколо заводу Кроноспан у Мелеці в Польщі.
📌Читати більше salzburg.ORF.at.